إنتقال للمحتوى


صورة
- - - - -

مكافأه نهاية الخدمه


  • من فضلك قم بتسجيل الدخول للرد
13 رد (ردود) على هذا الموضوع

#1 عماد حمدي

عماد حمدي

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3049 مشاركة
  • النوع:ذكر
  • المكان:أم ظبي - الإمارات
  • الإهتمامات:القراءة - المحاسبة ، الإقتصاد ، الإدارة المالية

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 08:47 AM

السلام عليكم ورحمة الله وبركاتة
بصوا يا جماعة دلوقتي سؤالي واضح جدا ً هل فية قانون في مكتب العمل بيجبر صاحب العمل بزيادة الراتب سواء بعد 3 شهور او سنة او غيرة ؟؟؟
ثانيا ً بالنسبة لمكافأه نهاية الخدمة هل هي إجبارية علي صاحب العمل ولا إختيارية حسب الكفاءة وبتكون نسبة قد اية من الراتب ؟؟
ثالثاًُ معلشي بقا أسئلة بالجملة ههههههه دلوقتي مر ثلاث شهور والكفيل معملشي الإقامة ليا ولا كارت العمل ؟؟ أعمل أنا اية بقا ؟؟ وهل فية ضرر عليا ؟؟ ياعني عايز أبعاد الموضوع دا
ودمتم سالمين
شاكرين حسن تعاونكم معي

تم التعديل بواسطة EMAD HAMDY, 26 May 2009 - 08:49 AM.


#2 MZohairy

MZohairy

    Super Member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9064 مشاركة
  • النوع:ذكر
  • المكان:Zamalek Cairo / Vancouver
  • الإهتمامات:الموسيقى والملاكمة

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 09:00 AM

حجاوبك على اول سؤالين بس

الاول: لأ مفيش قانون بيجبر على الزياده الا لو الزياده دي مذكوره في العقد صراحة

الثاني: مكافأة نهاية الخدمه بتكون 15 يوم من الراتب على اول خمس سنوات خدمه = راتبك 15 يوم مضروب في 5

ابتداء من السنه السادسه بيبقى راتب شهر على كل سنه


اذا تركت العمل باختيارك قبل مرور 5 سنوات بيتخصملك تلتين المكافأه المستحقه

و لو اكتر من 5 و اقل من 10 سنوات بيتخصملك تلت المكافأه المستحقه فقط

من 10 سنين فيما فوق لا يخصم منك اي شيئ من مستحقات نهاية الخدمه في حالة استقالتك

Vouloir, c'est pouvoir

اذا كنت لا تقرأ الا ما يعجبك فقط فإنك لن تتعلم ابدا


Merry Chris 2 all Orthodox brothers
Still songs r possible


#3 se_ Elsyed

se_ Elsyed

    Super Member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 25138 مشاركة
  • النوع:ذكر

شريط الأوسمة:

الأعضاء الحاصلين على أوسمة

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 09:03 AM

لو فات 3 شهور ولم يستخرج لك الحاكم بأمره إقامه ... يبقى كده دخلت في الغميق وعليك غرامة 1000 ريال ..

مكافأة نهاية الخدمة ليست إختيارية .. ولكنها بحكم قانون العمل ... حتى لو تم الإتفاق في عقد العمل على عدم دفعها فهو إتفاق باطل لإنه يخالف القانون .. وأي بند يخالف القانون لا يُعتد به ...
الأحـــرار يؤمنون بمن معه الحق ..
و العبيــد يؤمنون بمن معه القوة ..
فلا تعجب من دفاع الأحرار عن الضحية دائماً ..
و دفاع العبيد عن الجلاد دائماً

#4 بندق أفندى

بندق أفندى

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1290 مشاركة
  • النوع:ذكر
  • المكان:الدمام

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 09:14 AM

سؤالك غريب عن الزيادة .. بس بوضوح لا يوجد قانون يجبر صاجب العمل على الزيادة

مكافأة نهاية الخدمة اجبارية على صاحب العمل .. هى نصف شهر عن أول خمس سنوات من كل دخل يتقاضاه العامل يتكسب صفة الديمومة الشهرية.. يعنى الراتب الأساسى والبدلات كلها .. وفى المادة 86 أجاز استثناء العمولات من مكافأة نهاية الخدمة .. يعنى لو مفيش نص فى العقد يستثنيها يبقى تتحسب بس عرفا لا أحد يحسبها ..

عن الخمس سنوات التالية شهر عن كل سنة

فى حال هو انهى خدماتك بعد مرور الثلاثة أشهر تستحق راتب شهر انذار وكذلك كامل نهاية الخدمة

فى حال رغبت فى عدم تجديد العقد تستحق مكافأة نهاية الخدمة كاملة (لأنه يكون عقد محدد المدة)

اذا تحول العقد بالتجديد التلقائى الى عقد غير محدد المدة .. حال الاستقالة تستحق ثلث مكافة نهاية الخدمة فى أول خمس سنوات والثلثين فى ألخمس التالية وكاملة بعد عشر سنوات ..

أما الاقامة أعتقد انه سوف يدفع غرامة ويتحملها هو وليس انت ..

حبيبتى كالشمس لا نظر ولا اقتراب ولا استغناء

فالكل موت محقق



أنا الذى نظر الأعمى إلى أدبى وأسمعت كلماتى من به صمم


#5 se_ Elsyed

se_ Elsyed

    Super Member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 25138 مشاركة
  • النوع:ذكر

شريط الأوسمة:

الأعضاء الحاصلين على أوسمة

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 09:27 AM

منذ تعديل قانون العمل الجديد في يناير 2006

وجميع عقود العمل للأجانب هي عقود غير محددة المدة

وبالتالي لو إستقلت قبل نهاية عقدك بعد خدمة 20 سنة بيوم واحد ... لا تستحق مكافأة نهاية خدمة .. تخيلوا ؟


والشركة لو فصلتك في عقد مثلاً 3 سنوات بعد 6 شهور ... لازم تدفع لك تعويض أو راتب المدة المتبقية في عقدك


والعقود المحددة المدة اللي ينطبق عليها موضوع شهر الإنذار هي عقود السعوديين فقط ..

لكن حتى الأن الامور بتمشي بلدي ... وعُرف سائد وكل سنة وإنت طيب

تلت وتلتين ومش عارف إيه ... وتيجي لو الشركة فصلتك تطلب تعويض عن الضرر اللي وقع عليك ... يقوم مكتب العمل ولجان الفصل يردوا عليك بعد 3 سنين ويقول لك " مالكش حاجه لإن الاجر مقابل العمل .. وإنت ما اشتغلتش الفترة دي يا حبيبي عشان تطلب تعويض او راتب "

كل ده وإنت قاعد في بيتكم مستني الفصل في القضية ...


حد فهم حاجه ؟


بأحب جداً قانون العمل الإماراتي .. ما فيهوش تهريج .. فصل قبل نهاية الخدمة يبقى وإنت مغمض بتاخد راتبك المتبقي من عقدك أو 3 شهور تعويض أيهما أقل بالإضافة إلى مكافأة نهاية الخدمة

والشركة اللي بتحاول تتحايل على القانون أو تظلم عامل لديها ... بتروح ورا الشمس ..
الأحـــرار يؤمنون بمن معه الحق ..
و العبيــد يؤمنون بمن معه القوة ..
فلا تعجب من دفاع الأحرار عن الضحية دائماً ..
و دفاع العبيد عن الجلاد دائماً

#6 عماد حمدي

عماد حمدي

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3049 مشاركة
  • النوع:ذكر
  • المكان:أم ظبي - الإمارات
  • الإهتمامات:القراءة - المحاسبة ، الإقتصاد ، الإدارة المالية

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 09:28 AM

جزاكم الله كل الخير , وجعلة في ميزان حسناتكم
أنا سالت السؤال بخصوص المكافأه لسبب انه قالي دا حسب الكفأئة في العمل , لو انا كفء هاخد مكافأه ترك خدمة مش كفءيبقي مفيش ,,, للأسف مفيش ........!!!!
طيب معلشي نسيت حاجة مهمة دلوقتي راتبي متقسم ( أساسي + بدل أخري ) هل المكافأه بتتاخد علي الأساسي ولا الأساسي والبدلات كذلك نقطة هامة الشهر الأجازة بعد السنتين مدفوع الأجر بالبدلات ولا الأساسي بس

#7 بندق أفندى

بندق أفندى

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1290 مشاركة
  • النوع:ذكر
  • المكان:الدمام

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 09:57 AM

جزاكم الله كل الخير , وجعلة في ميزان حسناتكم
أنا سالت السؤال بخصوص المكافأه لسبب انه قالي دا حسب الكفأئة في العمل , لو انا كفء هاخد مكافأه ترك خدمة مش كفءيبقي مفيش ,,, للأسف مفيش ........!!!!
طيب معلشي نسيت حاجة مهمة دلوقتي راتبي متقسم ( أساسي + بدل أخري ) هل المكافأه بتتاخد علي الأساسي ولا الأساسي والبدلات كذلك نقطة هامة الشهر الأجازة بعد السنتين مدفوع الأجر بالبدلات ولا الأساسي بس



الراتب الأساسى + بدل السكن .. لا بدل طعام ولا بدل مواصلات

المكافأة التى تقصدها هى البونص مش مكافأة نهاية الخدمة

تم التعديل بواسطة بندق أفندى, 26 May 2009 - 09:58 AM.

حبيبتى كالشمس لا نظر ولا اقتراب ولا استغناء

فالكل موت محقق



أنا الذى نظر الأعمى إلى أدبى وأسمعت كلماتى من به صمم


#8 rewsha

rewsha

    Super Member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1699 مشاركة
  • النوع:أنثى
  • المكان:مصر .................ام الدنيا

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 09:59 AM

[quote name='EMAD HAMDY' date='May 26 2009, 10:28 AM' post='479529']
جزاكم الله كل الخير , وجعلة في ميزان حسناتكم
أنا سالت السؤال بخصوص المكافأه لسبب انه قالي دا حسب الكفأئة في العمل , لو انا كفء هاخد مكافأه ترك خدمة مش كفءيبقي مفيش ,,, للأسف مفيش ........!!!!
طيب معلشي نسيت حاجة مهمة دلوقتي راتبي متقسم ( أساسي + بدل أخري ) هل المكافأه بتتاخد علي الأساسي ولا الأساسي والبدلات كذلك نقطة هامة الشهر الأجازة بعد السنتين مدفوع الأجر بالبدلات ولا الأساسي بس
[/qu

رساله الى س س
شوفت بعينك بنود العقد واتاْكدت ان الاجازه شهر بعد سنتين .يعني كل سنه 15 يوم فقط .صدقتني ؟
n2&(
صورة

#9 se_ Elsyed

se_ Elsyed

    Super Member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 25138 مشاركة
  • النوع:ذكر

شريط الأوسمة:

الأعضاء الحاصلين على أوسمة

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 10:07 AM

رساله الى س س
شوفت بعينك بنود العقد واتاْكدت ان الاجازه شهر بعد سنتين .يعني كل سنه 15 يوم فقط .صدقتني ؟



شوفت

روحي يا روشه هانم افطري الأول وتعالي نتجاذب أطراف الحديث عن قانون العمل اللي حافظه زي إسمي ..


مش معنى إن هناك ناس بتاخد 15 يوم سنوياً .. يبقى دي القاعدة الصحيحة


القانون بيقول الحد الأدنى للإجازة هو 21 يوم سنوياً مدفوعة الاجر ... ويمكن الإتفاق على أكثر من ذلك يعني في ناس بتاخد 30 يوم وناس ولاد عز بياخدوا 45 خصوصاً الحكومة .. وكله مدفوع

أما بتوع 15 سنوياً أو 30 كل سنتين فهي مخالفة صريحة لقانون العمل السعودي حتى لو إتفقت الشركة والعامل على ذلك ... ما ينفعش نقول " أبوها راضي وأنا راضي .. وسيبوني بقى عشان مش فاضي "

وأي واحد ضهره للحيطه وراضع لبن طبيعي وراح إشتكى شركته وقال إنهم بيخالفوا القانون في شروط التعاقد ... فبياخد حقه بس يصبر على طول الإجراءات .. وهو بكده هايفتح أبواب جهنم على شركته ومكتب العمل هايراجع جميع عقود الموظفين الأخرين عشان يشوفها مطابقة للقانون أم لا ..
الأحـــرار يؤمنون بمن معه الحق ..
و العبيــد يؤمنون بمن معه القوة ..
فلا تعجب من دفاع الأحرار عن الضحية دائماً ..
و دفاع العبيد عن الجلاد دائماً

#10 ozoozo

ozoozo

    Super Member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2245 مشاركة
  • النوع:ذكر

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 10:32 AM

طيب انا عندي في الشركه لاتاخذ مكافاه نهايه الخدمه علي الاساسي والبدلات(السكن والسياره) الا بعد عشر سنين وقبل كده بتاخد علي الاساسي بس هل ده قانوني ولا يمكن ده عشان الشركه اجنبيه (راتبي والبونص ياتي من الشركه الام) لكن الكفاله وعقد العمل من شركه سعوديه لكنها مالهاش اي علاقه خالص باموري الماليه



#11 rewsha

rewsha

    Super Member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1699 مشاركة
  • النوع:أنثى
  • المكان:مصر .................ام الدنيا

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 10:34 AM

100%100 يا س س انا بس كنت بامتحنك حافظ كويس وله لا
لان انا عن نفسي محمله قانون العمل السعودي عندي وكل يوم احفظ شويه
وبداْنا نتكلم في موضوع العقود والمرتبات على (مغترب طبيب صيدلي )اتفضل معانا
صورة

#12 زعلان

زعلان

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 965 مشاركة

تاريخ المشاركة 26 May 2009 - 11:08 AM

n2&( الي اعرفه انه 21 يوم عمل عنكل سنة لاول خمس سنوات و 30 يوم عمل عن كل سنة لخمس سنوات و طالع

#13 arinymcse

arinymcse

    Junior Member

  • Members
  • PipPip
  • 41 مشاركة

تاريخ المشاركة 23 January 2010 - 01:52 PM

السلام عليكم..معلش يا ريس على الازعاج انا بس في سؤال محايرني: انا كافيلي جبني على زيارة عمل يوم 12/12/2005 و فضل يجدد زيارة العمل دي الى 6/2007 و ذلك عن طريق اني انزل مصر و يطلعلي زيارة عمل تانية وفي التاريخ 6/2007 طلعلي اقامة ..المهم انا عندي العقد مكتوب بتاريخ 12/12/2005 فالسؤال :

هل ينفع يكون تاريخ العقد قبل اصدار الاقامة؟ و السؤال الاهم
العقد اللي معايا سنوي و بيتجدد كل سنة في تاريخ 12/12 فالسؤال هل لو انا قدمت استقالتي في 12/12/2010 اخد مكافأتي كاملة على اساس اني في نهاية مدة من العقد و لا هيدوني 2/3 المكافأة على اساس إني كملت خمس سنوات و عقدي اصبح بعد ثلاث سنوات غير محدد المدة يعني يعتبروني استقلت و لا هيحسبولي المكافأة من اول اصدار الاقامة في 6/2007 يعني يدوني 1/3 المكافأة فقط عل اساس اني اشتغلت 3 سنوات و ثلاث اشهر فقط .معلش انا عارف انها فزورة بس هو ده الوضع الحالي.

ارجو الافادة و لو اي سؤال اتفضل اسأل

شكرا

#14 arinymcse

arinymcse

    Junior Member

  • Members
  • PipPip
  • 41 مشاركة

تاريخ المشاركة 31 January 2010 - 10:56 AM

؟؟؟؟




0 عضو (أعضاء) يشاهدون هذا الموضوع

0 الأعضاء, 0 الزوار, 0 مجهولين


زار هذا الموضوع 13 عضو


    , , , abohaya, abu ali, Ahmed memo, أحمد محمد علي عمر, amnshsh, anis71, المقاتل محمد, hosiny, عمر الاسمعلاوي, هيثم Haitham